skip navigation

Recent Peewee 1 BOX News

Field Tryout Dates/Times Announced

By Jef Dueck 11/26/2019, 12:00pm EST

Tryouts held in February at the Hastings Field House

Field TRYOUTS 

Held at Hastings Field House -97 Elgin St, Hastings, ON K0L 1Y0

Tryout registration and fee TBA

Monday February 10 

Novice/Peewee 6-7pm

Bantam 7-8pm

Midget 8-9pm

Wednesday February 12  

Novice/Peewee 6-7pm

Bantam 7-8pm

Midget 8-9pm

Sunday February 23 

Novice/Peewee 10:30am-12pm

Bantam 12-130pm

Midget 1:30-3pm

Wednesday February 26 

Novice/Peewee 6-7pm

Bantam 7-8pm

Midget 8-9pm

PMLA Celebrates 2019 Season at Annual Awards Banquet

By Jef Dueck 09/19/2019, 12:45am EDT

Gold Medal Teams Recognized for Achievement

September 18th, 2019 
 
(Peterborough, ON) — On Wednesday, September 18th the PMLA hosted their Annual Awards Banquet at TAS Secondary School.  The evening was a celebration of the many successes for our Rep teams in the 2019 Lacrosse season, as well as an opportunity to present of several individual awards to many worthy players, coaches and volunteers from the organization.  The organization was proud to have some special guests on stage to help present the awards including NCAA Division 1 Lacrosse Champion Erica Evans, as well as a few members of the Peterborough Sr. Lakers, who brought along their recently reclaimed Mann Cup!  Below is the full description of the award winners given out this evening: 

JOHN GRANT SR. - MVP FIELD LACROSSE 

Presented to a player who demonstrates a high level of proficiency in skills specific to the field game. 

Pee Wee 1 — Seth Clark 

Bantam 1 — Lucas Moore 

Midget 1 – Nick Crowley 

 

MOST IMPROVED PLAYER 

Presented to a player who through hard work and the ability to listen and take risks developed confidence and skill level to enable them to take his/her game to the next level. 

BOYS: 

Paperweight 1 Carson Grills 

Tyke 1 Hudson Reil 

Tyke 2 Jagger Stinson 

Tyke 3 Gabe Faulkner 

Novice 1 Evan Fitzgerald 

Novice 2 Tyson Hawley 

Novice 3 Nicolas Kent 

Peewee 1 Jayden Howson 

Peewee 2 Ty Chapman 

Bantam 1 Carson Nottingham 

Midget 1 Isaac Hotrum 

Midget 2 Mitchell Booth 

Intermediate Jacob Ferguson 

GIRLS: 

Peewee Paityn Evans 

Bantam Lauren Mann 

Midget Abbie Bolduc 

 

SPORTSMANSHIP & ABILITY 

Presented to a player that uses his/her lacrosse skills to positively contribute to the integrity of the game. He/She demonstrates respect for teammates, opponents, officials and coaches representing the Peterborough Community and Laker lacrosse in a positive manner. 

BOYS: 

Paperweight 1 Nathan Rama 

Tyke 1 Fisher Kernohan 

Tyke 2 Mikey Bevan 

Tyke 3 Tayden Stringer 

Novice 1 Ethyn Pacheco 

Novice 2 Silas Massey 

Novice 3 Kai Kekki 

Peewee 1 Cohen Bidgood 

Peewee 2 Quinn Jacobs 

Bantam 1 Vince Gemmiti 

Midget 1 Kaleb Hiltz 

Midget 2 Aaron Morton 

Intermediate Meghan Quinlan 

GIRLS: 

Peewee Zoey Quinlan 

Bantam Loghan Fitzgerald 

Midget Graci Bingham 

 

MOST DEDICATED PLAYER 

Presented to a player who demonstrates a true passion for the game of lacrosse. He/she uses hard work and skill in practice and game situations to not only make his/her individual game better but also has the ability to make an impact on overall team performance. 

BOYS: 

Paperweight 1 Rylan Robertson 

Tyke 1 Tyson Kitchen 

Tyke 2 Anderson Turner 

Tyke 3 Xavier Fee 

Novice 1 Landon Jessup 

Novice 2 Hayden Heigh 

Novice 3 Carson Ostapek 

Peewee 1 Cooper Lawson 

Peewee 2 Landon Clifford 

Bantam 1 Bobby Crowe 

Midget 1 Caleb Connel 

Midget 2 Zach Bowles 

Intermediate Max Ayotte 

GIRLS: 

Peewee Avery Johnston 

Bantam Kaitlyn Abraham 

Midget Lora Vassiliadis 

 

HAROLD & DAVID JAMES MEMORIAL AWARD 

This award is given annually to a PMLA rep goalie who exemplifies the dedication, enthusiasm and pure love of the game as given to us by Harold and David James.  

WINNER: Cole Gervais 

 

CHRISTOPHER FEE MEMORIAL AWARD 

The Chris Fee award is given annually to a player in the Peewee division that plays the game of lacrosse with incredible passion and skill as well as being well respected by his teammates and opponents. 

WINNER:  Christie Evans 

Chris Fee Memorial Scholarship Award: Hunter Heigh

 

JAY LOUCKS MEMORIAL AWARD 

The PMLA presents this award annually to an intermediate player who most exemplifies the character of Jay Loucks and his love for the game of lacrosse. 

WINNER:  Jake Milligan 

Jay Loucks Memorial Scholarship Award: Mitchell Ogilvie

 

JAMES JOHNSTON MEMORIAL AWARD 

This Memorial Award is given to a player who most exemplifies the character of James Johnston, tragically taken from us in 1993. This player consistently demonstrates strong leadership and skilled competitive play. 

NOMINEES 

BOYS: 

Paperweight 1 Eason Carleton 

Tyke 1 Oliver Pacey 

Tyke 2 Evan Young 

Tyke 3 Nicholas Dymond 

Novice 1 Jackson Bathgate 

Novice 2 Morgan Johnston 

Novice 3 Lincoln Weisberg 

Peewee 1 Cohen Bidgood 

Peewee 2 Nolan Mason 

Bantam 1 Brendan Morino 

Midget 1 Frank Coyle 

Midget 2 Jack Sullivan 

Intermediate Rhys Sands 

GIRLS: 

Peewee Avery Johnston 

Bantam Natalie Foster 

Midget Kyanna Coppaway 

OVERALL WINNER: Frank Coyle   

James Johnston Memorial Scholarship Award: Holden Lowes

 

THE ORGANIZATION ALSO OFFERED SPECIAL RECOGNITION OF THE FIVE 

2019 PETERBOROUGH LAKERS PROVINCIAL GOLD MEDAL WINNING TEAMS 

Novice 1 – Peewee Girls – Bantam Girls – Midget 1 – Intermediate 

Five Gold, One Silver and One Bronze Culminate As One Of The ‘Best Ever’ Results For PMLA

Peterborough Lakers Teams from all divisions Tyke thru Intermediate represented the PMLA extremely well at the 2019 Ontario Lacrosse Festival held August 2nd thru 11th in Durham Region.  Seven of the 15 Lakers teams participating came home with a medal.

The Tyke Divisions started the tournament where all three of our teams showed well in their respective divisions with each team advancing to the playoffs, but the Tyke 2 and Tyke 3 teams were unable to advance to medal contention.  The Nexicom Tyke 1 Lakers advanced to the A Division Championship Final where they played hard in a close match and claimed the Silver medal.

In the Novice Division, again all three Lakers teams played very well, with Novice 3 advancing to the Quarterfinals where they lost in Overtime.  The Novice 2 Lakers ranked high enough in the season to be placed in a very strong A Division, and despite playing their best lacrosse of the season, were unable to advance to playoffs.  Lakers Novice 1 advanced to the A Division Championship Final on Sunday evening, where they held on for a 2-1 win over London to claim the Gold medal.

The Hobies Sports Peewee 1 Lakers advanced to the final six in playdowns, then at the Festival finished in 4th place and advanced to the Bronze medal game where they defeated Kitchener-Waterloo with a goal in the final seconds to win 6-5 and claim the medal.

Also advancing to the final six, the Currie Tire/Hybrid Fitness Midget 1 Lakers finished top two to advance to the Championship Final where they claimed the Gold medal.

The Trans Canada Nissan Bantam Lakers contended in the B Division and were able to finish in the top four and move on to semi-final play but were unable to advance to the medal game.

In the Intermediate Division, our Lakers team advanced to the playoffs and continued to play strong into the Championship Final where they claimed Gold in the C Division.

Our Health Care Relocations Girls Lakers teams also participated in the Festival. The Midget Girls were not able to advance to playoff action.  The Peewee and Bantam Girl Lakers continued to put up dominating performances and went undefeated in the Festival earning Gold medals in both of their Division Championships.

Complete tournament results are available online at www.OntarioLacrosseFestival.com. For additional comments and questions, please contact PMLA President Aaron Garfat at 705-760-3848. For photos from all teams, visit the individual team Groups on the PMLA Facebook page at https://www.facebook.com/pg/PeterboroughMinorLacrosse/groups

This marks the end of the 2019 Box Lacrosse season, and we move onto the Fall Field season with registration now open, details available on our website.  Thanks to all our players, coaches, trainers, managers, parents and volunteers for a successful 2019 Season.  We look forward to celebrating these fantastic results with everyone at our Annual Awards banquet on Wednesday, September 18th at 6:30pm from Thomas A. Stewart Secondary School.

|